İzmir’de İmar Durum Bilgileri İnternetten Öğrenebilecek

İzmirlilerin taşınmazlara ait imar durum belgelerine izmir e-imar adresinden ücretsiz ulaşabileceği bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Zafer Beydilli, yaptığı yazılı açıklamada, plan ve adres bilgilerinin düzenli olarak güncellenerek İzmirlilere doğru bilgileri sunduklarını, son günlerde gündemde olan kentsel dönüşüm projelerinin de siteme dahil edileceğini belirtti.

Vatandaşların kendi taşınmazlarına ait bilgilere bakarken, binalarının kentsel dönüşüm alanı içinde kalıp kalmadığını öğrenebileceğini kaydeden Beydilli, “Bu sayede kulaktan dolma bilgilere değil, güncel imar planlarına ulaşılarak karışıklığın önüne geçilmiş olacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesi izmir imar sorgula adresinden yayınlanan 2 Boyutlu Kent Rehberi uygulamasında, imar durum belgesi seçeneğine tıklandığı zaman, mülkiyet ve adres verileri kullanarak ya da istenilen alan tıklanarak bilgilendirme amaçlı imar durumu sorgulanabiliyor.   Sorgulanan binanın fotoğrafı ile yapı bilgileri de uygulamanın içinde yer alıyor.

İnternetten alınan imar durum belge sadece bilgilendirme amaçlı olup, resmi işlemler için ilgili belediyeye müracaat edilerek onaylı imar durum belgesi alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.