Kadıköy – Kartal – Pendik – Yenikapı Metro Hattı 2011de Hizmette!

Ray döşeme ve elektromekanik işleri devam eden Kadıköy – Kartal Metro inşaatını gazetecilerle birlikte gezen Başkan Topbaş, hattın 2011 yılı sonunda hizmete gireceğini müjdeledi ve “Sadece 45 ayda tamamlayacağımız bu metro hattı bir dünya rekorudur” dedi.

2011 Haziran’ında Test Sürüşleri Başlıyor…

Raylara atılan ilk kaynağın ardından basın mensuplarını bilgilendiren Başkan Kadir Topbaş, Kaynarca’ya kadar 3 istasyon uzatılarak 26 kilometreye çıkan Kadıköy-Kartal Metrosu’nda, günde ortalama 150 metre tünel kazısı yapılarak bir dünya rekoruna imza attıklarını belirterek, ray döşeme ve kaynak işlemlerinin 8 ay kadar süreceğini ve gelecek Haziran ayında bu hatta test sürüşüne başlayacaklarını söyledi. Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu’nu 2011 sonunda hizmete almayı planladıklarını ifade eden Kadir Topbaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu hatta, tek yönde saatte 70 bin, günde ise 1 milyon yolcuyu kaliteli, hızlı ve konforlu bir şekilde taşıyacağız. Bu metro hattı, E-5 aksındaki semtlerin yolculuk talebini büyük ölçüde karşılayacak ve E-5 trafiğini de rahatlatacak. İlerde bu hat, Kaynarca’dan Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzatılacak.

Her Gün 150 Metre Tünel Kazısı!…

Raylara atılan ilk kaynağın ardından basın mensuplarını bilgilendiren Başkan Kadir Topbaş, Kaynarca´ya kadar 3 istasyon uzatılarak 26 kilometreye çıkan Kadıköy-Kartal Metrosu´nda günde ortalama 150 metre tünel kazısı yapılarak bir dünya rekoruna imza attıklarını belirterek, ray döşeme ve kaynak işlemlerinin 8 ay kadar süreceğini ve gelecek Haziran ayında bu hatta test sürüşüne başlayacaklarını söyledi. Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu´nu 2011 sonunda hizmete almayı planladıklarını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Bu hatta saatte tek yönde 70 bin, günde ise 1 milyon yolcuyu kaliteli, hızlı, konforlu bir şekilde taşıyacağız. Bu metro hattı E-5 aksındaki semtlerin yolculuk talebini büyük ölçüde karşılayacak ve E-5 trafiğini de rahatlatacak. İlerde bu hat Kaynarca´dan Sabiha Gökçen Havalimanı´na kadar uzatılacak. Öte yandan, Marmaray projesi tamamlandığında bütün raylı sistem hatları entegre olacak. Bu metro hattı açıldığında; vatandaşlarımız Kartaldan Kadıköy´e 29 dakikada, Üsküdar´a 35 dakikada, Taksim´e 55 dakikada, Olimpiyat Stadı´na ise 89 dakikada ulaşma imkanına kavuşacaklar. İşte bu çalışmalar ulaşıma böyle bir hız, konfor ve kalite getiriyor. Şu anda yerin 31 metre altındayız ve burada 24 saat esasına göre gece gündüz ekiplerimiz çalışıyor. Bu yoğun çalışma temposu ve teknolojik imkanlarla günde 150 metrelik kazıyla bir dünya rekoru kırıldı. Bu hattın belediyemize toplam maliyeti 1 milyar 550 milyon dolar gibi büyük bir rakam. Sistemde çalışacak 120 vagon da önümüzdeki yıl gelmeye başlayacak.”

Kaynarca’ya kadar 3 istasyon uzatılarak 26 kilometreye çıkan Kadıköy-Kartal Metrosu’nda günde ortalama 150 metre tünel kazısı yapılarak bir dünya rekoruna imza attıklarını belirterek, ray döşeme ve kaynak işlemlerinin 8 ay kadar süreceğini ve gelecek Haziran ayında bu hatta test sürüşüne başlayacaklarını söyledi. Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu’nu 2011 sonunda hizmete almayı planladıklarını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Bu hatta saatte tek yönde 70 bin, günde ise 1 milyon yolcuyu kaliteli, hızlı, konforlu bir şekilde taşıyacağız. Bu metro hattı E-5 aksındaki semtlerin yolculuk talebini büyük ölçüde karşılayacak ve E-5 trafiğini de rahatlatacak. İlerde bu hat Kaynarca’dan Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzatılacak. Öte yandan, Marmaray projesi tamamlandığında bütün raylı sistem hatları entegre olacak. Bu metro hattı açıldığında; vatandaşlarımız Kartaldan Kadıköy’e 29 dakikada, Üsküdar’a 35 dakikada, Taksim’e 55 dakikada, Olimpiyat Stadı’na ise 89 dakikada ulaşma imkanına kavuşacaklar. İşte bu çalışmalar ulaşıma böyle bir hız, konfor ve kalite getiriyor. Şu anda yerin 31 metre altındayız ve burada 24 saat esasına göre gece gündüz ekiplerimiz çalışıyor. Bu yoğun çalışma temposu ve teknolojik imkanlarla günde 150 metrelik kazıyla bir dünya rekoru kırıldı. Bu hattın belediyemize toplam maliyeti 1 milyar 550 milyon dolar gibi büyük bir rakam. Sistemde çalışacak 120 vagon da önümüzdeki yıl gelmeye başlayacak.”

Kadıköy – Kartal 29, Karta – Yenikapı 47 Dakika Sürecek

Kartal’dan; Kadıköy’e 29 dakikada, Üsküdar’a 35 dakikada, Yenikapı’ya 47 dakikada, Taksim’e 55 dakikada, Otogar’a 66 dakikada, Hacıosman’a 79 dakikada, Atatürk Havalimanı’na 79 dakikada, Olimpiyat Stadı’na ise 89 dakikada ulaşmak mümkün olacak.

Kadıköy – Kartal Metro Hattı Ayrılık Çeşme İstasyonu’nda Marmaray Boğaz Tüp Geçit Banliyö Hattı’yla, Ünalan İstasyonu’nda Uzunçayır kavşağındaki metrobüs durağıyla, Kadıköy istasyonunda tüm deniz ve otobüs hatlarıyla 25-30 metre yürüme mesafesinde entegre olacak. Kaynarca İstasyonu’ndan ileride Sabiha Gökçen’e bağlantı yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.