Kadıköy’e Yüzde 20 İmar Artışı Yolda

İstanbul’da kentsel dönüşümde en hareketli bölgelerden biri olan Kadıköy’ün Belediye Başkanı Selami Öztürk, ilçede deprem riski taşıyan bölge ve binalar için yüzde 20 imar artışı öngören planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) sunduklarını söyledi.

Öztürk, Kadıköy’de mevcut emsalin 2.07 olduğunu ve bunu 2.50’ye çıkarmak istediklerini anlatarak, “Bizim plan yapma yetkimiz elimizden alındı. Bu yetki büyükşehirde ve ilçenin yenilenmesi için hazırladığımız planı İBB’ye sunduk. Oradan gelecek cevabı bekliyoruz. 1 ay sonra imar artışı verilecek” dedi.   Öztürk, yüzde 20 emsal artışıyla ilgili tüm Kadıköy’ü kapsayan detaylı bir çalışma hazırladıklarını anlatarak, “Eğer büyükşehirden cevap gelmezse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapacağız. Bakanlığın plan yapma yetkisi bulunuyor” dedi.

Selami Öztürk, yüzde 20 imar artışının boş parseller ve sağlam binalar için geçerli olmayacağının altını çizerek, “Sadece yenilenmesi zorunlu olan binalara bu izni vereceğiz. Bunun dışında Kadıköy sınırları içinde 2.50 emsali geçecek her şeye dava açarım. Eğer bir hak verilecekse bu herkese eşit olarak verilmeli” diye konuştu.

‘1 daireye 2 tane olmaz’ İlçede yapılacak dönüşümde emsal artışı verildiğinde bu rantı yurttaşla paylaşmak gerektiğini ifade eden Öztürk, şunları söyledi: “Kadıköy’de toplamda 30 bin 500 bina bulunuyor. Bu binaların 2 bin 800’ü 1998 yılından sonra yapılan binalar. Geri kalan binalar 1998 öncesinde yapıldığı için güvenli değiller. Mesela Fikirtepe ve Dumlupınar’da kaçak yapılar var. Dönüşüm şart. Ancak bu yüzde 20 imar artışıyla sağlanabilir. Tabi bunu yaparken vatandaşın da 100 metrekare evinden fedakarlık yapıp 70-80 metrekareye razı olması gerekir. Kimseye 1 daireye karşılık 2 daire vermeyeceğiz.”

İlçede neler olacak?

Yeldeğirmeni: Bu bölgede istimlâk çalışmaları başladı. Çöküntü alanları kaldırılıp bölge daha yeşil ve nitelikli hale geliyor. Cadde ve sokaklar yenileniyor.

Hasanpaşa: Bölgede yenileme çalışmaları başladı. Binalar riskli ve sokaklar dar, bu nedenle parsellerin birleştirilmesi gerekiyor. Selami Öztürk, burası çöküntü alanı ilan edildiğinde kimseye fazladan daire verilmeyeceğini ama kendi dairesini yenileyecek olanlara da bonus vereceklerini söyledi. Bu durum Kadıköy’ün tamamı için geçerli olacak.

Koşuyolu: Diğer bölgelere göre binaların daha düzenli olduğu bölgenin mevcut duruma uygun bir şekilde geliştirilmesi öngörülüyor.

Caferağa: Bölgedeki binaların bitişik nizam olması arkalarının ise bahçelerden oluşması dikkat çekiyor. Selami Öztürk, arkadaki bakımsız bahçelerin ortasında binalar yaparak, böylece önünde geniş bahçesi ve caddeleri olan binalar yaratmayı planlıyor. Bölgede mevcut binalar 5 katlı ama yeni yapılacak binaların 7-8 katlı olması öngörülüyor.

Moda: Eski bina stoğu çok fazla. Buradaki binalar 5-6 katlı ve yeni imar artışıyla birlikte 7-8 kata kadar çıkabilecek. Bağdat Caddesi: Buradaki emlaklar çok değerli olduğu için taban oturumunun yüzde 10 genişletilmesi ve böylece binaların yenilenmesi düşünülüyor. Bölgede daire ve dükkânı olan kişilerin maddi sıkıntısı bulunmadığı için kendileri de binalarını yenileyebiliyor. Binalar yenilenince değeri 2-3 kat artıyor. Sahil bandı: Buradaki imar izni 3 katlı ve bu durumun değiştirilmesi planlanmıyor. Ancak bina oturum alanı yüzde 10 genişleyebilir.

Fikirtepe: Dönüşüm adına büyük adımlar atıldı. Anka Yapı, Baysaş, Nuhoğlu, Teknik Yapı, Sevgili Yapı ve Emay gibi şirketler anlaşma yaptı. Planlara ilişkin askılar asıldı ve son gün 11 Şubat. Burada 5 kez askıya çıkıldı. Bundan sonra yeni bir askıya çıkma durumu beklenmiyor. Bölgede 5 bin 798 bina vardı. Yıkılan kat sayısı ise 1500. Her katta 2 daire olsa ortalama 3 bin dairenin yıkıldığı söylenebilir. Ancak bölgede süreç uzadı ve hâlâ ne olacağı tam olarak belli değil. Kadıköy Meydanı: Meydandaki otobüs ve minibüs durakları Et Balık’ın arkasına taşınacak. Haydarpaşa’dan Haldun Taner’e kadar düzenleme ve yeşil alan yapılacak. Haldun Taner ile Moda arasında ise büyükşehirin fuar alanı projesi var ama biz buna karşıyız.

Göztepe Parkı: Göztepe Parkı’nda İBB’nin cami yapma ısrarı sürerken, Kadıköy Belediye’si caminin Bağdat Caddesi’nin trafiğini kilitleyebileceği gerekçesiyle parkın arka tarafında altında otoparklar yapılabilecek bir arsa gösterdi. İBB ise bu teklife sıcak bakıyor ama son karar henüz verilmedi.  

‘Dönüşüm yerinde olmalı’

Selami Öztürk, kentsel dönüşüm için kentin çeperlerine yeni yerler planlamanın çok da doğru olmadığına işarete ederek, “Mesela Ataşehir’de bu yaşandı. Ataşehir’e 5-10 bin konut yapıldı. Kadıköy’den Ataşehir’e taşınanlar oldu. Ama taşınanların yerine başkaları geldi. Binalar ise riskli olarak yerinde kaldı. Dönüşüm yerinde olmalı” diye konuştu. 72 çürük bina başvuru yaptı Kadıköy’de dönüşüm için bakanlığa 72 başvuru yapıldığını belirten Öztürk, yıkılan binaların yerine yenilerinin nasıl yapılacağının şu an için net olmadığını vurgulayarak, “Bu konu ile ilgili 1 ay içinde karar verileceğini düşünüyorum. Yenilemenin başlamasıyla birlikte trafik de rahatlayacak. Çünkü araçlar yollardan kapalı otoparklara girecek” görüşünü dile getirdi.

Deluxia Dragos’ta ‘72 aya sıfır faiz’ uygulamasında son bir ay Teknik Yapı’nın yüzde 1 KDV ile satışına devam ettiği Deluxia Dragos projesindeki ‘72 ay vadeye sıfır faiz’ kampanyası 28 Şubat’a kadar sürüyor. Firma, 500 dairelik Deluxia Dragos projesinde uyguladığı kampanyasını son 135 daire için şubat sonuna kadar uzatma kararı aldı. Teknik Yapı’nın Maltepe’deki Deluxia Dragos projesine özel başlatılan diğer kampanyada ise 182 bin 300 lira fiyatlardan başlayan fiyatlar ve 72 aylık vadelerdeki faiz oranı sıfır olarak devam ediyor. E-5’in yanında, yeni adliye binasına komşu 500 dairelik Deluxia Dragos projesinin ‘72 ay sıfır faiz’ kampanyasından faydalanmak isteyenler ara ödeme yapmadan aylık 1.227 lira taksitle konut sahibi olabiliyor. Peşinat almıyor  “Yeni yıl ile birlikte yeni bir ev almak isteyenlere sunduğumuz 72 aya sıfır faiz fırsatı, yüzde 1 KDV avantajıyla iyi bir sinerji yarattı” diyen Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, farklı ödeme seçenekleri arayanlar için de alternatifler içeren bir kampanya hazırlandığını belirtti. Durbakayım, kampanyada değişen peşinat tutarına göre 36, 48 veya 72 ay sıfır faiz imkanı olduğunu, ayrıca sıfır peşinat ve 36 ay sıfır faiz veya ara ödemesiz 120 ay vade imkânı sunulduğunu ifade etti. Teknik Yapı, banka kredisi kullanarak Deluxia Dragos’tan daire almak isteyenlere de farklı ödeme planları sunuyor. Marka, hiç peşinat vermeden konut almak isteyenlere, 2013 ve 2014’de iki ara ödeme seçeneği ve 36 ay vadeye kadar sıfır faiz fırsatı veriyor. 120 aya kadar yayılan ödeme seçeneklerinden faydalanmak isteyenlere ise yüzde 0,47’den başlayan farklı faiz imkanı sunuyor.   İlk etap 2013’te teslim Kat bahçeli veya balkonlu dairelerin bulunduğu ve üç cephesi deniz manzarasına sahip olan Deluxia Dragos’ta ağırlıkta 1+1 olmak üzere stüdyo’dan 3+1 tipi daireye kadar farklı seçenekler yer alıyor. Fitness Center, step, aerobik, plates merkezi, Türk hamamı, sauna,  steamroom, masaj odaları, çocuk kulübü, TV odası, kütüphane, toplantı odası, dinlenme odaları, site lokalinin bina içinde projelendirilirken, bina dışında ise açık yüzme havuzu, yarım saha basketbol sahası, çocuk parkı, yürüyüş ve koşu parkuru yer alacak. Homeoffice konseptinde inşa edilen proje Kasım 2013 ve Haziran 2014’de iki etap halinde teslim edilecek.   Dönüşüm kredisi için Halkbank da protokol imzaladı   Halkbank ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında kentsel dönüşüm projelerine kredi verilmesi için protokol imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, imza töreninde yaptığı konuşmada, yeni riskli alanlar konusunda Bakanlığın kayıtlarını sürekli yenilediğini, bugünkü Resmi Gazete’de dört alanın daha bu kapsama alındığını kaydetti. Gürgen, bu işin bugün itibariyle 310 bin kişiyi ilgilendiren bir proje haline geldiğine işaret etti.

Kredi konusunda da bilgi veren Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı İmamoğlu ise, kentsel dönüşüm kapsamında sahip oldukları gayrimenkulü yıkıp yeniden inşa edecek veya güçlendirecek konut sahiplerine kentsel dönüşüm kredisi kullandıracaklarını kaydetti.   İmamoğlu, yasa kapsamındaki hak sahiplerinin Halkbank’tan bu krediyi kullandıklarında faiz desteğinden de faydalanabileceklerini bildirdi. Protokol kapsamında masrafsız kullandırılacak kentsel dönüşüm kredisi oranının destekle birlikte konutlar için aylık yüzde 0,40’a düşeceğini anlatan İmamoğlu, bu kredilerin aylık faiz oranının iş yerleri için yüzde 0,48’e düşeceğini söyledi.

TOKİ yüzde 5 peşinatla faizsiz konut satıyor

TOKİ Emlak Konut G.Y.O tarafından İzmir Mavişehir’de kurulmuş olan Emlak konut Pelikan projesinde, yeni ödeme seçenekleri sunuluyor. Faizsiz satış seçeneğine göre, yüzde 5 peşinat ödendikten 1 yıl sonra yüzde 10 peşinat verilerek 2. peşinat ödeniyor. Kalan tutar ise 72 aya kadar sıfır faizle taksitlendiriliyor. TÜFE’li ödeme seçeneğinde ise yüzde 5 peşinat ödemesi sonrası kalan tutar 150 aya kadar seçeneklerle vadelendiriliyor. Yüzde10 peşinat ödendiğinde de 180 aya kadar vadelendiriliyor. 98 bin metrekare üzerinde toplam 536 konuttan oluşan projede, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konutlar bulunuyor.

MOBSAD, mobilya sektörünün fuarında   Dünya Mobilya Sektörü, Türkiye’nin dünyaya açılan mobilya vitrini İMOB 2013’te 29 Ocak-2 Şubat tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi/CNR Expo’da buluşmanın hazırlıkları içinde. Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD), mobilya dünyasına dair son trendleri yansıtan koleksiyonları ile fuarda yer alacak. MOBSAD, konsept stant çalışması, ile İstanbul Mobilya Fuarı (İMOB) için hazırlanıyor.   MOBSAD Başkanı Engin Küçük; “Yaklaşık 65 bin firması, 250 bini aşkın çalışanı ile dinamik, hızla gelişen, çevre kirliliğine yol açmayan örnek bir sektör olan mobilyanın en önemli kapılarından biri de bu fuardır” dedi.  İMOB 2013, 29 Ocak-2 Şubat tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi/CNR Expo’da gerçekleşecek.   Avrupa Konutları’nda % 25 peşin kampanyası   Artaş İnşaat’ın Avrupa Konutları Atakent 3 projesinin son dairelerinde farklı ödeme planları sunuldu. Satıştaki son dairelere özel kampanyalar sunulan projede, yüzde 25 peşinatla 24 aya kadar yüzde 0.41, 48 aya kadar yüzde 0,59, 60 aya kadar yüzde 0.63, 120 aya kadar ise yüzde 0.73 vade oranı uygulanıyor. Düzenlenen kampanya kapsamında ayrıca daire bedelinin yüzde 50’sini peşin ödeyerek, kalan yüzde 50’lik bölümü ise vade farkı uygulanmadan 31 Aralık 2013’e tek ödemeli ertelemek mümkün. Bunun yanında yüzde 25 peşinatla yüzde 75’lik bölümü 31 Haziran 2013 tarihinde tek ödeme alternatifi de sunuluyor.  

Akasya’nın penthouse daireleri satışa çıktı

Akasya Acıbadem projesinin inşaatı devam eden Rezidans Etabı’ndaki 24 adet penthouse daire satışa sunuldu. 3 metre 30 santim net tavan yüksekliği olan penthouse daireler, dört farklı temada dekore edildi. Kule bloğunun 34 ile 40. katlar arasında yer alan ve sadece 24 adet üretilen penthouse’lar 40. katta bile camlarının tamamen açılabilme özelliğiyle de ilgi görüyor. Rezidans Etabı’ndaki penthouse daireler, 172 metrekare ile 278 metrekare aralığında farklı seçeneklere sahip. Saf GYO tarafından 2009 yılında temelleri atılan Akasya Acıbadem toplam 58 bin metrekarelik yeşil alan yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.