Kentsel Dönüşüm Algısı..

Emlak ve inşaat sektöründe son günlerde en güncel konu kentsel dönüşüm. Ancak gerek müşterilerimizden gerekse bulunduğumuz ortamlarda şahit olduğumuz sohbetlerden anladığım kadarıyla bazı kesimler işe ”köşeyi dönme” mantığıyla bakıyorlar.. bunlar hem bölge halkı cephesinden hemde inşaat firmaları cephesinden aynı..

Aslında eski, hasarlı, düzensiz, ve çoğunlukla çarpık kentleşmenin yol açtığı olumsuzlukları gidererek yerlerine modern, sağlam, zamana uygun toplu konutlar inşa etmektir amaç. çalışmalara bu açıdan bakmak daha sağlıklı sonuçlar sağlar herkes için. 

Halkımız eski gecekondularının yıkılıp, lüks pahalı projeler yapılacağı dairelerinin çok yüksek rakamalarda seyredeceğini düşüncesindeler. kısmen öyle çünkü piyasanın bir arz talep dengesi var ve bu rakamları verecek kişi sayısı sınırsız değil. 

Bir diğer sonuç da iskan sorunu. yüksek rakamlı projeler sebebiyle sosyal statünün farklılaşması muhtemel ve o muhitin yerli halkı psikolojik olarak aynı bölgeye tekrar dönemeyebilir.

İşin doğrusu kardan önce sosyal sorumluluk bilinciyle hareket edersek herkes için daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.. aksi takdirde sektörde kısa süreli bi kriz kaçınılmaz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.