Kentsel Dönüşüme Vatandaş Katılıyor

Yılların birikimiyle büyük sorun haline gelen kamu arazilerinin işgali vatandaşların katılımıyla tarih oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıllardır işgal edilmiş olan kamu arazilerini, hak sahibi vatandaşlara satarak kentsel dönüşümde bir adım daha atıyor. Arazilerin satışıyla yıllarca işgal altında kalıp bedeli alınamayan arazilerin bedeli kamuya kazandırılıyor.

Beyoğlu, Beykoz, Eyüp, Sarıyer, Şişli ilçelerinde 1.366.564 M2    2 bin 914 arsa işgalcilere satılacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait ve Maliye Bakanlığına devredilen ve yaklaşık 40 yıl önce işgal edilen ve üzerinde yapılaşma olan arsalar Büyükşehir Belediyesi tarafından devir alınarak, kullanıcılarına satılıyor. Bu kapsamdaki taşınmazlar öncelikle yapı sahiplerine  emlak vergisi beyan bedelinin enaz iki katı üzerinden doğrudan satılacak. Bu bedeller hiçbir şekilde haczedilemeyecek. Satış bedelinin en az yüzde onu peşin ödenmek üzere beş yıla kadar taksitlendirilebilecek.

Araziler üzerindeki yapılar imara aykırı, ruhsatlandırılmamış, iskan alınmamış olanlar kaçak yapı konumundan çıkmayacak. Belediyelerce İmar planı veya uygulaması yapılan satışlarda arazinin yüzölçümünün DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) a ilave olarak %20 sinin satış bedelinden düşülmek kaydıyla  eğitim ve sağlık, resmi tesis alanları için ayrılabilecek.

Bu taşınmazlardan gerekli olanlar için öncelikle imar planlamaları veya uygulaması yapılacak.

BU KAPSAMDA DEĞERLENDİRİLECEK HAZİNE ARAZİSİ LİSTESİ

BEYOĞLU  2.405 ADET  410.186 M2
BEYKOZ  11 ADET  85.400 M2
EYÜP  17 ADET  728.871 M2
SARIYER 11 ADET  70.839 M2
ŞİŞLİ  470 ADET  71.268 M2

İBB HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.