Kırcami’de halk imar istiyor

ANTALYA Kent Konseyi’nin yerel yönetim alanında katılımcı yaklaşımın kentin tüm kesimlerinde sağlanabilmesi, mahalle düzeyinde örgütlenme, bir araya gelme, ortak sorunları tartışma, vatandaşlık ve kentlilik bilincinin geliştirilmesi ile sorunların yerinde saptanması amacıyla başlattığı mahalle toplantıları kapsamında Kırcami bölgesindeki Güzeloluk Mahallesi’nde de bir toplantı düzenlendi. Mahalledeki Kültür Sitesi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya kamu kurumları ve belediyelerden temsilcilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

YILLARDIR İMAR BEKLİYORUZ

Konu Kırcami bölgesi olunca vatandaşın en önemli sorunu olan ‘imarsızlık’ toplantının ana gündem maddesini oluşturdu. Bölge halkı ilk defa vatandaşın da katılımıyla imar sorununun tartışıldığı geniş kapsamlı bir toplantı yapıldığını belirtirken, yıllardır yaşadıkları imar sorununun çözüme kavuşturulamamasına da isyan etti. Bu konunun sürekli seçim malzemesi haline getirilmesine tepki gösteren mahalle sakinleri, başta Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm ilgili kurumlardan bir an önce bu işi sonuca ulaştırmasını istedi.

KAMU YARARI KARARI BEKLENİYOR

Toplantıya Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen katılan İmar Danışmanı Fahrettin Köken, imar sorununun neden çözülemediğini vatandaşlara anlatmaya çalıştı. Bugüne kadar yapılan planlama çalışmalarının çeşitli nedenlerle iptal edildiğini belirten Köken, belediye olarak bölgenin planlamasını yapma niyetiyle hareket ettiklerini aktardı. Bölgeye ilişkin Antalya Toprak Koruma Kurulu’ndan ‘tarım dışı amaçlı kullanılabilir’ kararı alındığını hatırlatan Köken, kararı İçişleri Bakanlığı’na göndererek ‘kamu yararı kararı’ almayı beklediklerini belirtti.

PLAN YAPMA YETKİSİ BELEDİYEDEN ALINDI

Bir taraftan bakanlık düzeyinde çalışmalar sürdürülürken diğer taraftan da 4 taslak plan hazırladıklarını ve mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşları ile tartıştıklarını kaydeden Köken, bunun neticesinde tek bir plan üzerinde mutabık kaldıklarını dile getirdi. Süreç devam ederken İçişleri Bakanlığı’na birkaç kez planlama yetkisi almak için başvurduklarına ancak olumsuz yanıt aldıklarına dikkati çeken Köken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaklaşık 10 gün önce belediyeye gönderdiği yazı nedeniyle plan yapmalarının imkansız hale geldiğinden yakındı. Şu aşamada bölgeye ilişkin planlama yapmalarının mümkün olmadığını kaydeden Köken, bakanlıklardan onay beklediklerini anlattı.

ÇÖZÜN ARTIK BU SORUNU

Vatandaşlar ise sürekli ‘tarım alanı’ tanımlaması yapılan bölgede artık tarım yapılmasının imkansız hale geldiğine işaret ederek, “Siz plan yapın. Biz gerekirse bakanlığın kapısında yatar planı onaylatırız” önerisinde bulundu. Bir türlü bölgenin planlamasının yapılamamasına tepki gösteren vatandaşlar, ne olursa olsun bu işin artık çözüme ulaştırılması gerektiğini kaydetti. Toplantı, vatandaşların da katılacağı daha geniş kapsamlı görüşmeler neticesinde bu işin çözülmesi temennisiyle sonlandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.