Maltepe İmar Durumu Sorgulama

Maltepe belediyesi imar durumu sorgulama artık çok kolay. Maltepe belediyesi hakkında bilgimi almak istiyorsunuz?

Maltepe Belediyesi E-İmar için buraya tıklayınız.

Yapılan ve yapılacak olan imar değişiklikleri söz konusu. O zaman Maltepe belediyesine bir göz atalım.

Maltepe İstanbul’un Anadolu yakasındadır. Batıda Kadıköy, kuzeyde Ümraniye ve Kartal, doğuda yine Kartal ilçeleriyle komşudur. Güneyinde Marmara denizi vardır. Yüzölçümü 52 kilometrekaredir. Yerleşim birimi olarak Maltepe 18 mahalleye ayrılmıştır. Bunlar; Bağlarbaşı, Feyzullah, Cevizli Yalı, Başıbüyük, Büyükbakkalköy, Zümrütevler, Girne Mahallesi (1995 yılında Zümrütevler Mahallesinden ayrıldı) Esenkent, Altayçeşme, Gülensu, Gülsuyu, Küçükyalı Merkez, Altıntepe, Aydınevler, Çınar, Fındıklı, İdealtepe’ dir. Maltepe bölgesi’nde ulaşım demiryolu ve karayolu ile yapılmaktadır.

Demiryolu Maltepe’nin E-5 Karayolu altına kalan Eski Maltepe’nin kurulmuş olduğu güzergâhtır. Karayolu ise (Ankara Asfaltı) Maltepe’yi ikiye ayırmaktadır. Bu yol Maltepe’yi Anadolu’ya yan yollar ise komşu ilçelere bağlar. İkinci önemli karayolu ise Bağdat caddesi olup Bostancı ile Pendik arasındaki güzergahı oluşturmaktadır.

Maltepe son yıllarda gayrimenkul geliştiricilerinin en gözde yerlerinden biri olmuştur. Öyle ki alınan inşaat ruhsat sayısı 500 ü geçmiştir. Yapılan imarlar 1/5000 ve 1/1000 ölçekli olarak planlanmıştır. İlçe sınırlarında 6 milyon 300 bin metrekare alanda Türkiye’nin en büyük bölge parklarından birisi olacak.

Askeri alanlarla çevrelenmemiş, yapılaşma başlamamış olan alanlar bölge parkına dönüştürülecek. Kurtköy’e bağlantı yolu yapılacak. E-5 ile TEM arasında bağlantı sağlanacak. Başıbüyük’te kentsel dönüşüm yapılacak. Dragos’taki sanayi tesisleri yenilenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.