Manisa’da Yeni Revizyon ve İmar Planı tartışıldı

Manisa Belediye Meclisi yılın ilk olağan toplantısını Manisa Belediyesi Kültür sitesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Uzun süredir tartışılan revizyon imar planıyla ilgili kararın verileceği toplantıya çok sayıda vatandaş katıldı. Meclis salonuna giremeyen bazı vatandaşlar ise dışarıdaki dev ekrandan toplantıyı takip etti. Bazı vatandaşlar ise toplantı salonuna alınamayınca Manisa Belediyesi zabıta ekipleri ve vatandaşlar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Toplantıda AK Parti ve CHP grubu yeni revizyon ve imar planının iptal edilmesi için meclise önerge sundu. Sunulan önergenin ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ilk olarak 2012 yılını değerlendirdi.

Belediye açısından önemli yatırımların yapıldığını kaydeden Ergün, “2012 yılı belediye açısından yeni rekorların kırıldığı bir yıl olarak hatırlarda kalacaktır. 2011 yılında yüzde 99 ile 138.5 milyon bütçe gerçekleşmesi olmuştu. 2012 yılı yeni bir rekor ile geldi. Gelir gerçekleşmesi yüzde 100’ü geçerek 166 milyon TL olarak Manisa Belediyesi tarihine geçti. Yani 65 milyon gelir ile aldığımız Manisa Belediyesi’ni 166 milyon TL seviyelerine her sene bir rekor ile taşıyarak bu günlere geldik. Bütçe rakamlarının da açıkça gösterdiği gibi bugüne kadar hep hesap verebilir, hep şeffaf bir yönetim anlayışı ile çalıştık. Her geçen yıl artan bütçemiz oranında Manisa halkı için daha fazla yatırım gerçekleştirerek, onların mutlu ve huzurlu bir şekilde mahallelerinde yaşamaları için gerekli eksik yatırımları tamamladık. 2011 yılında merkez mahallerimizde tamamladığımız hizmetleri bu sene yani 2012 yılında diğer 12-13 mahallemizde yaklaşık 13 milyon TL gibi bir yatırım ile yüzde 95 oranında tamamladık.” diye konuştu.

Uzun süredir görüşülen imar revizyon planıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Ergün, ” Siyasi partilerin tüm grup başkanlarına ve meclis üyelerine neyi sordularsa, neyi merak ettilerse her cevabı verdik. Eğer bunları inkar eden varsa onları ben Allah’a havale ediyorum. Şunun iyi bilinmesini istiyorum. İki senede hazırlanan bu plan Cengiz Ergün’ün imar planı değildir. Şahsının veya babasının imar planı hiç değildir. Sadece ve sadece Manisa halkı adına onların menfaatine onların kazancına, onların daha güzel mekanlarda, daha sosyal donatılarla planlanmış alanlarda ve depreme dayanıklı binalarda yaşayabilmeleri için ve büyüyen değişen gelişen Manisa için hazırlanmış bir plandır. Nüfusu 80-100 binlerden 320 binlere ulaşmış ve 500 binlere giden bir Manisa’nın gelişimini içinde barındıran bir imar plan çalışmasıdır. Mahallelerde bina yapacak arsa kalmamış Manisa’mızın önünü açacak bir imar plan çalışmasıdır. Bu planda rant olduğunu iddia edenler emin olun ki bu planda sizin alışık olduğunuz ve hayal ettiğiniz bir rant yok. Bu planda rant varsa yine söylüyorum halkın menfaatine bir rant var. Bu planda yıllardır tarlasına, binasına imar bekleyen mağdur halkın rantı var.” dedi.

İmar planının iptal edilmesi durumunda Manisa’nın 5 yıl kaybedeceğini söyleyen Ergün, “Manisa 4-5 sene daha kaybetsin istiyorlar. Şimdi ben buradan bunu söyleyen AK Parti ve CHP grubuna soruyorum; Alternatifiniz Nedir? Öneriniz, düşünceniz nedir? Bakın canlı yayın da bütün Manisa halkı bizi izliyor. Manisa halkına buradan açıklayın. Deyin ki ‘biz olsak şöyle’ yapardık. ‘Biz bunu şöyle çözerdik’ deyin. Biz bu soruyu 15 gün önce sorduk ancak cevap alamadık ama şimdi Manisa halkı eminim bu sorunun cevabını duymak istiyor. Gelin Manisa’nın gelişimi için taşın altına elinizi sokun. Sadece bu yönetim veya Cengiz Ergün plan yaptı dedirtmemek için siyaset yapmayın. Sizlerde Manisa’da yaşıyorsunuz. Sizlerde getirdiğimiz bu projelerin Manisa’ya faydalı olduğunu, yapılanların doğru kararlar olduğunu biliyorsunuz. Ama siyaset yapmayı da bırakamıyorsunuz. Bu Manisa’nın insanlarıysanız Manisa’ya kısır çekişmeler yüzünden hizmet etmekten kaçınmayın. Yapıcı olun, hizmet etmekten kaçınmayın. Hep söylediğiniz Manisalılık ruhu bunu gerektirir. Yoksa tarih bunları ve yapılanları hiçbir zaman unutmaz ve affetmez.” şeklinde konuştu.

“UCUZ SİYASET YAPMAYIN”

İmar revizyon planın 7 Ekim 2012 tarihinde yapılan meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edildiğini ve yasallaşmış bir plan olduğunu hatırlatan Ergün, “Askı süresinde yapılan itirazlar, ilgili imar komisyonu ve şehir plancıları tarafından incelenmiş olup biraz sonra burada itirazlar tek tek okunup imar komisyonunun görüşü karara bağlanacaktır. Yapılan itirazların reddi demek askıya çıkan planın aynen geçerliliğini kabul etmek demektir. Yapılan itirazların kabulü demek bu plan üzerinde gerekli ve geçerli itirazların değiştirilerek onaylanması demektir. Burada onaylanacak olan imar komisyonunun meclise sunduğu mazbata olacaktır. Yapılan itirazların reddimi doğru olacaktır yoksa yapılan itirazların doğruluk yani haklı itirazların kabulü ile vatandaşın istediği gibi düzeltilip plan yapılması mı doğru olacaktır. Bunu iyi düşünüp karar vermemiz daha doğru olacaktır kanısındayım. 1/5000’lik planları Anayasa, 1/1000’lik planları da kanuna benzetenlere de bir iki söz edelim. 1/5000 planlarda yapılan itirazların haklı bulunduğu veya değişiklik yapılması gündeme geldiğinde bunlar 1/1000 lik planlarda işlenerek gerekli değişiklikler yapılabilir. Bunu bilmeyen arkadaşlarımız Anayasa değişikliklerinin ne şekilde değişeceğini de herhalde bilmiyorlar ki insanların hala kafasını karıştırmaktan başka bir icraatları yok. Ayıp oluyor beyler. Böylesine ucuz siyaset yapmayın.” diye konuştu.

“MANİSA PLANSIZ KALIR”

İmar revizyon planının red edilmesi durumunda yeni bir plan yapılana kadar Manisa’da inşaat ruhsatının verilemeyeceğini kaydeden Ergün, Manisa’nın kilitleneceğini söyledi. Meclis üyelerine seslenen Ergün, imar revizyon planıyla ilgili ortak bir karar alınması gerektiğini belirterek, “Manisa’ın önünü açalım.Bu kentin gelişimini engellemeyelim. Gereksiz çekişmelerle uğraşmayalım. Bu kentin geleceğini ilgilendiren bir konuda siyaset yapmayalım. 1/1000’lik planlarda Manisa için ne iyiyse düzelterek, güzelleştirerek Manisa’yı yeniden inşa edelim. Gelecek 20-25 senenin Manisasına imzamızı atalım. Çocuklarımıza onların geleceğine daha güvenle bakacağımız bir miras bırakalım. Bugün bizlerin yaşadığı şehircilik sıkıntısını yarın onlara yaşatmayalım. Manisa hepimizin bunun kıymetini bilelim. Ben eminim ki Manisa halkı ve bizi izleyenler bunun yorumunu daha iyi yapacaklardır.” dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN KONUŞMASINI İZLETTİ

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın, Esenler Havaalanı Mahallesi’nde düzenlenen ”Kentsel Dönüşüm Başlıyor” programında yaptığı konuşmasını AK Partili meclis üyelerine izletti. Başbakan Erdoğan’ın “Diyelim ki şuradan başladık, bir taraftan yıkımlar yapılıyor. Birileri de direniyor. Tekliflerimiz biliyorsunuz belli. Parasıysa parası, hazır konutsa hazır konut. Burada yapılacak olandan istiyorsan, burada yapılacak olandan. Bunlara ’hayır’ diyorsa, kusura bakma. Yetki var kanunda, yıkar geçeriz. Niye? Çünkü yarın Allah göstermesin bir deprem olduğunda, yıkılırsa altında kaldığında ’Niye buna müdahale etmediniz?’ sorusuyla karşı karşıya kalmak istemiyoruz.” şeklindeki konuşmasıyla meclis üyelerine yüklenen Ergün, imar planının geçmemesi halinde hükümetin ilerleyen yıllarda bu bölgelerde enkaz bedeli karşılığında yıkım gerçekleştireceğini iddia etti.

“BİNALARINIZI YENİLEYİN DENİLECEK”

Başbakan Erdoğan’ın sinevizyondaki konuşmasının ardından söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ömer Faruk Çelik şöyle konuştu: “Sayın Başbakanımızın konuşmalarını buradan bize yansıttınız. Bu Başbakan ne büyük bir Başbakan ki bir MHP’li belediye başkanı kendisinin videosunu buradan bütün Manisalılara izletti. Başbakanımız çok net bir şekilde ifade ediyor. ‘Alternatifleri sunacağız, istiyorlarsa bulundukları yerden evlerini vereceğiz’ diyor. Bu konuşma afet riski taşıyan yerlerle ilgili konuşmadır. Bir bina yıkılmak üzereyse, orada insanlar ölecekse, bu bölgede fay hatları varsa orada yaşayan insanlara önce kendiniz binalarınızı yenileyin denilecektir. Eğer kendileri yenilemiyorsa destek verilecektir. Faiz, kira desteği verilecektir. Alternatif yerler gösterilecektir. Şunu hiç unutmayın ki bu ülkenin Başbakanı milyonların gönlünde taht kuran Recep Tayyip Erdoğan kimseyi mağdur etmeyecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

“CHP OLARAK ÖZ ELEŞTİRİ YAPTIK”

CHP gurubu adına söz alan Hüseyin Erkenci ise şunları söyledi: “Bugün maalesef Başkan Cengiz Ergün kendine has yöntemlerle burada daha önceden yaptığım konuşmaları gösterdi. Daha önceden yaptığım tüm konuşmaların arkasındayım. Neden bu noktaya gelindi? Çünkü bize doğrular söylenmedi. Bazı mahalleler haritadan silinmiş. Nurlupınar planda yok. Yeşil alan yapmışlar. Belediye yetkililerine sorduğumda mahalleyi taşıyacağız diyorlar. ‘Bunu neden bize söylemiyorsunuz’ dedik. CHP olarak öz eleştiri yaptık. Ve bu plana red oyu verme kararı aldık. Böyle imar planı yapılmaz. Planın içi boştur. İptal edilmesi gerekir. Burada verdiğimiz önergenin imar komisyonuna gitmesi söz konusu olamaz. Burada oylanır. Ayrıca şehir plansız kalmaz. Siz eski planın devamı yönünde karar alırsınız. Şehir de plansız kalmaz.”

Yoğun tartışmaların ardından meclise 2 kez ara verildi.

Saatler 1.30’u gösterdiği sırada konuşma yapan Başkan Cengiz Ergün, “15-20 gün içinde itirazların kabul edilmesi amacıyla 5 binlik planlar Manisa belediyesinde tekrar askıya çıkacak. Vatandaşlar bu plana tekrar itiraz edebilecek. 9 Ocak Çarşamba akşamı tekrar belediye meclisinin toplanmasını öneriyorum” dedi. Öneri oy birliğiyle kabul edildi. Manisa Belediye Meclisi 9 Ocak akşamı saat 19.00’da tekrar toplanacak.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.