Odunpazarı Belediyesi’nden İmar Kolaylığı

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile mahalle statüsü kazanacak olan köylere imar kolaylığı sağlanacağını duyurdu.

29 Mart 2014 tarihinden itibaren mahalle statüsü kazanacak olan köylerde başlatılacak olan uygulama kapsamında, ev yapacak olan vatandaşların ev projesi ve proje masrafları Odunpazarı Belediyesi tarafından karşılanacak.

1 Mart 2013 tarihinden itibaren başlatılacak olan projeyle belediye tarafından hazırlanan 4 tip konut projesinin vatandaşların beğenisine sunulacağı ve beğenilen projenin mimari, statik, elektrik, mekanik ve zemin etütlerini içerisine alan tüm proje masraflarının belediye tarafından karşılanacağı bildirildi.   Konuyla alakalı muhtarlara seslenen Sakallı, projeye mahalle olacak 41 köyün dahil olduğunu ve daha önce haklarında kaçak işlemi yapılan evlerin projeye dahil olamayacağını belirtti. Sakallı, haklarında kaçak işlemi yapılmayan tüm evlerin belediyeden ruhsat almış gibi değerlendirileceğini söyledi.

Proje kapsamında ev yapacak olan vatandaşları yaklaşık 15 bin TL masraftan kurtardıklarına dikkat çeken Sakallı, “Yarın ev yapacağım diyen vatandaşımız hiçbir proje masrafı ödemeden evini yapabilir” dedi.   Maksatlarının mahalle olacak köylerin kendi değer ve fırsatlarını değerlendirerek, bu bölgeleri birer cazibe merkez haline getirmek olduğunu da kaydeden Sakallı, mahalle olacak köylerden 5 ile 10 yıl boyunca emlak vergisi, harcamalara katılım payı ve elektrik temini sağlanmadığı takdirde su parası da alınmayacağının müjdesini verdi. Sakallı, proje ile köyden şehre göçün önüne geçileceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.