Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli 2011 Başında İstanbulluların Hizmetinde!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tünel yolların 3’üncüsü olan ‘Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin kazı ve beton kaplama çalışmalarını tamamladı. Sarıyer-Çayırbaşı arasını 5 dakikaya indiren eseri basın mensuplarıyla birlikte geçen Başkan Topbaş, 193 milyon TL’ye mal olan tüneli Şubat 2011’de hizmete almayı planladıklarını açıkladı.

Trafikte 1 saat süren yol 5 dakikaya iniyor

İstanbul trafiğini rahatlatmak için metro, denizyolu ve karayolu yatırımlarını aralıksız sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “7 Tepeye 7 Tünel Projesi” kapsamında yapılan 3’üncüsü olan ‘Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin kazı ve beton kaplama çalışmalarını tamamladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2 bin 25 metrelik tünel yolu basın mensuplarıyla birlikte geçti. Arabasının direksiyonuna geçen Kadir Topbaş’ın yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural ve Basın Danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ da yer aldı.

Tünelin çıkışında gazetecilere yatırımla ilgili açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Sarıyer ilçesinin trafik sorununu büyük ölçüde çözecek olan 2 bin 25 metrelik tünel yolun 4 bin 50 metrelik iki tüpten oluştuğunu ve elektro-mekanik ile kavşak işlerini tamamlanmasının ardından Şubat 2011’da hizmete almayı planladıklarını söyledi. Trafiğin yoğun saatlerinde ve özellikle haftasonu bir saatte içinden çıkılamayan Sarıyer trafiğini rahatlatarak, 1 saat süren yol 5 dakikaya indireceğini vurgulayan Başkan Topbaş, tünelin 2 şerit ve bir emniyet şeridinden oluştuğunu belirterek, şöyle konuştu;

Tünel yol ile metro istasyonu arasında şatır sefer düzenlenecek

“İnşaatı tamamlanan tünelin çıkışında kavşak çalışması yapacağız. Maalesef kamulaştırmalar olduğu için iş maalesef uzuyor. Bunlar da tamamlandığında Çayırbaşı’ndan Zekeriyakay, Bahçeköy ve Kilyos istikametine gidip gelen insanlarımız çok rahat edecek. Bu tünel yolu tercih ettiklerinde hiçbir problem yaşamadan Sarıyer ile Çayırbaşı arasını 5 dakikada geçebilecekler. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız Darüşşafaka Metro İstasyonu ile kazı çalışmaları devam eden Hacıosman Metro İstasyonu da devreye girdiğinde, insanlarımız Çayırbaşı’nda araçlarını bırakıp servis seferlerle metroya aktarılarak şehir merkezine rahatlıkla ulaşacak. Bu tünel yol üzerinden metroya toplu taşıma aracı koymayı da değerlendiriyoruz.”

“Artık yeraltındayız…”

Göreve geldiklerinde bu yana sadece İstanbul’un ulaşımına 16.3 milyar TL yatırım yaptıklarını, bugüne kadar yapılan tünel yol ve kavşakların ise 4 milyar TL’yi bulduğunu vurgulayan Topbaş, “Bu tünelin bize tüm maliyeti 193 milyon TL. 158 milyon TL’si tünel, geri kalan kısmı kavşak ve bağlantı yollarının maliyeti. Ferhat’ın dağları delip Şirin’e ulaşması gibi bizde dağları delip milletimize ulaşıyoruz. Şu ana kadar bitirdiğimiz 231 kavşağımız var. Henüz 22 tanesinin açılışını yapmadık ve 17 tanesinin de inşaatı devam etmekte. Ayrıca İstanbul’a 403 kilometreden fazla yeni yol yaptık. İlk geldiğimizde yüzeyde çok çalışma yaptık ve vatandaşlarımız çok sayıda şehir şantiyesi gördü. Zaman zaman da rahatsızlıklar oluştu. Ama yüzeydeki çalışmaları büyük ölçüde bitirdik, artık yeraltındayız. Binlerce arkadaşımız gece gündüz demeden İstanbul’un ulaşımını geleceğe hazırlama adına çalışıyor. Bu arkadaşlarımız isimsiz kahramanlar ve biz burada bir tarihe iz bırakıyoruz” diye konuştu.

Tünel yollar yoğun ilgi görüyor

Başkan Kadir Topbaş, yeni açılan Dolmabahçe-Bomonti tünelinden İstanbuluları büyük memnuniyet duyduğunu ve çok sayıda teşekkür maili ile telefonu aldıklarını belirterek, “Hatta daha önce eleştirenler bile ‘biz böyle bir sonuç alınacağını bilmiyorduk’ diyor. Hakkı teslim ediyorlar. İlk açtığımız Kağıthane-Piyalepaşa Tüneli’nden günde 40 bin araç geçiyor, yakın zamanda daha fazla da geçebilir. Yeni açtığımız Dolmabahçe-Bomonti Tüneli’nden günlük geçen araçların sayısı da 20 bine yaklaştı. Buralarda yaz aylarında ciddi bir yoğunluk var. Bu tünellerde trafikten kazanılan zaman ve yakıt tasarrufunu üst üste koyduğunuzda, ülkemizin ekonomisi yapılan masrafı birkaç yılda çıkarmış oluyor” şeklinde konuştu.

Tünel yol son teknolojiyle donatılacak

Kazı ve beton çalışmaları tamamlanan Sarıyer – Çayırbaşı tünel yolu da kısa bir süre sonra trafiğe açılacak.  Sarıyer ile Kilyos ve Zekeriyaköy bölgesini ilçe merkezine girmeden ana arterlere bağlayarak sahil yolu trafiğini de rahatlatacak. Sarıyer – Çayırbaşı Tünel Yolu, toplam uzunluğu 4 bin 50 metre olan 2 bin 25 metrelik iki tüpten oluşuyor. Genişliği 9,50 metre olan iki normal şerit ile bir emniyet şeridine sahip tünel yolun yüksekliği 7,33 metre, iç yarıçapı ise 6 metre. Yüzde 80’i tamamlanan ve kemer betonlama çalışmaları süren tünelin 3 bin 873 metresi konvansiyonel yöntemle, 177 metresi de aç-kapa yöntemiyle inşa edildi.

Çayırbaşı Tüneli, en son teknoloji ile donatılmış elektro-mekanik sistemler (Yangın, güvenlik, aydınlatma, haberleşme ve havalandırma kontrol sistemleri vs.) ile inşa ediliyor. Acil durumlarda can ve mal güvenliğini amacıyla trafiği diğer tüpe aktarmak için tüpler arasında 250 metre arayla toplam 7 adet araç ve yaya bağlantı tüneli yapıldı. Ayrıca yangın ve kurtarma ekiplerinin anında müdahalesini sağlamak için direk ulaşılan bir yaklaşım tüneli inşa edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.