Şile İmar Durumu Sorgulama

Şile belediyesinde mülkünüz mü var? Şile’yi hiç mi bilmiyorsunuz? Şileye ait imar durumunu sorgulamak mı istiyorsunuz? Harika doğal güzellikleri olan Şile, İstanbul iline bağlı bir ilçedir. Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda, Karadeniz kıyısındadır.

Şile Belediyesi E-İmar için buraya tıklayınız.

Doğuda Kandıra, güneydoğuda Derince ve Körfez, güneyde Pendik ve Gebze, güneybatıda Çekmeköy ve batıda Beykoz ilçeleriyle çevrilidir.

Şile İlçesinin özellikle kırsal alanda ekonomik daralmadan dolayı nüfus kaybeden bir yerleşim yeri olması ve sürdürebilir kalkınmayı tetikleyecek plan açılımlarına ihtiyaç duyduğu gerçeği ile hazırlanan söz konusu plan bölgelerinden Şile İlçesi 1/5000 ölçekli Darlık-Kabakoz-İsaköy Havzası Nazım İmar Planı; Darlık, Kabakoz, İsaköy ve Sungurlu Barajları İçmesuyu koruma kuşaklarında kalan Ağaçdere, Çataklı, Çengili, Darlık, Değirmençayırı, Geredeli, Gökmaslı, Göksu, Hacılı, Hasanlı, Kalemköy, Karabeyli, Osmanköy, Soğullu, Sortullu, Teke, Yaka, Yaylalı ve Yazımanayır köylerini kapsamakta olup, toplam 28441,45 ha.’dır. Plan bölgesindeki alansal dağılım ise ağırlıklı olarak tarım alanları (3857 ha), orman alanları (21497,04 ha), köy yerleşik alanları (290 ha), vb. olarak görülmektedir.

Bu çerçevede plan bölgesinde bulunan köylerin gelecekte üstlenecekleri roller belirlenirken mutlak korunması gereken doğal eşiklerin bir sınır olarak kabul edilmesi ve köylünün yerleşim alanı ihtiyacının karşılanması olduğu kadar turizm amaçlı ve günübirlik kullanımlarla ön plana çıkan bir planlama anlayışı benimsenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.