Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Hattı

Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Projesi

Doğu-Batı koridorunun devamı niteliğinde olan ve Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi’ne bağlantı sağlayarak tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Hattının Sivas-Zara (74 km) kesiminin altyapı yapımı çalışmaları devam etmektedir, Zara-İmranlı Refahiye-Erzincan kesiminde proje çalışmaları tamamlanmıştır.

Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin Hızlı Demiryolu Projesi

İlçeleriyle birlikte ele alındığında tarihî ve kültürel miras bakımından pek çok zenginliği barındıran ve GAP Bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olan Şanlıurfa’nın ana demiryolu ağına bağlanması planlanmıştır. Bu amaçla Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin hattı kesin projeleri tamamlanma aşamasındadır.

Nusaybin-Habur Hızlı Demiryolu Projesi

Ülkemizin güney komşularıyla ticarette büyük önem arz eden projelerden biri de Nusaybin-Habur Hızlı Demiryolu Projesidir. Bu proje, sadece Türkiye, Suriye ya da Irak arasında değil, Avrupa ile Ortadoğu arasında da demiryolu taşımacılığının daha etkin hale gelmesini sağlayacaktır. Söz konusu hat, bölgedeki gelişmelerle birlikte Ortadoğu’ya ihracatta demiryolu katkısını ciddi ölçüde artıracak, bölge
ekonomisinin gelişmesini sağlayacaktır. GAP Eylem Planı kapsamında çalışmaları sürdürülen Nusaybin-Habur hızlı demiryolunda proje hazırlama çalışmalarına bölgedeki hassas durumlar nedeniyle ara verilmiş olup uygun şartlar oluştuğunda proje hazırlama çalışmalarına devam edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.