Türkiye Geneli İmar Durumu Sorgulama

Türkiye genelindeki kentsel dönüşüm 35 ildeki 65 noktada yaklaşık 6 bin 500 konutun yenilenmesi için yıkım çalışmalarına start verildi. Birçok imar değişiklikleri yapılmakta Okmeydanı’nda ki imar durumunu sorgulamak isterseniz e-imar sorgula sitesi en büyük yardımcınız olacak. Peki, Okmeydanı’nda neler olmuş bir bakalım. Okmeydanı’nın tamamı 1961 yılında tarihi sit alanı ilan edildi. Mülkiyet sorununun çözümü ve İmar Planı için sit alanı sınırlarının yeniden değerlendirilmesi gerekiyordu.

İstanbul İl Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, tamamı tarihi sit alanı ilan edilen Okmeydanı’nı bu kapsamdan çıkardı. Kurul 2010 yılında, 3370 sayılı kararıyla, Okmeydanı sınırlarında bulunan 14 bölge ve mezarlıkları “tarihi sit” alanı olarak belirledi. Böylece bu alanlar dışında kalan arazi üzerinde imar planı yapmanın yolu açıldı. Okmeydanı’nda 50 yıllık imar sorunu çözüldü. Bölgenin imar planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı.

1/1000 ölçekli uygulama imar planı, Beyoğlu Okmeydanı’nda Piyalepaşa, Fetihtepe Mahallelerini tamamen, Kaptanpaşa, Piripaşa, Kulaksız ve Keçecipiri Mahallelerini kısmen kapsıyor. 1 milyon 230 bin metrekare büyüklüğündeki arazide yaklaşık 80 bin nüfusun yaşayacağı alanın kentsel dönüşümü sağlanacak olup söz konusu plan ile alanda yaklaşık olarak 2 milyon metrekarelik bir inşaat alanı üretilmiş olacak.

Okmeydanı’nda imar planı yapılan alanda bölge 30 farklı alt bölgeye ayrılarak kentsel tasarım projeleri kapsamında bütünüyle yeniden inşa edilecek. İlçe nüfusunu yerinde korumayı ve alandaki kentsel yaşam kalitesini arttırmayı amaçlayan dönüşüm projesinde sosyal donatı ve park alanlarıyla birlikte tasarlanan konut alanlarına yüksek imar verilerek yenilenmesi hedefleniyor. Ortalama 9 katlı binalarda yerleşimin sağlanacağı konut alanlarında 1000-1200 kişi/hektar yoğunluk belirlendi.

Okmeydanı’nın %44’ü konut ve ticaret alanı, %56’sı ise; yeşil alan, mezarlık, sit alanı, dini tesis, belediye hizmet birimi, ilköğretim okulu, sosyal tesis, kültürel tesis, spor tesisi, meslek okulu, idari tesis, ortaöğretim tesisi alanı olarak planlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.