Ümraniye trafiğini rahatlatan bağlantı yolu açıldı!..

Ümraniye Kazım Karabekir-İnkılap Bölgesi Otoban Bağlantı Yolu’nun açılışını gerçekleştiren Başkan Topbaş, “Dönemimizde Ümraniye’ye 700 milyon TL, İstanbul’a ise tam 28.5 milyar TL yatırım yaptık” dedi.

Ümraniye’nin 7 ayrı mahallesi ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni otoyolla buluşturan Kazım Karabekir-İnkılap Bölgesi Otoban Bağlantı Yolu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can tarafından hizmete açıldı. Törende Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve AK Parti Ümraniye İlçe Teşkilatı ile vatandaşlar da yer aldı.

İstanbul’a 6 yılda 28.5 milyar TL yatırım…

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un Türkiye’nin bir lokomotif kenti ve iktisadi başkenti olmanın yanı sıra, dünyanın etkilendiği bir şehir haline geldiğini belirterek, 14 milyonluk şehrin Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük olduğunu söyledi. Şehirlerin medeniyetlerin yeşerdiği, insanların beklentilerine cevap verilen yerler olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Her birimiz Anadolu’nun değişik yerlerinden kentlere, İstanbul’a geldik. Bu şehri hep beraber imar etmeye çalışıyoruz. Tabi zamanında eğer buna göre bir düzenleme ve plan yapılmış olsaydı, bugün burada bu yollarla ilgili açılış yapmayacaktık. Başka sosyal projeler konuşacaktık. Maalesef bunlar geciktirilmiş, gelecek okunamamış” diye konuştu.

Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 65’inin şehirlerde yaşadığını, 2030 yıllarına doğru dünya nüfusunun yüzde 75’inin kentlerde yaşayacağının hesaplandığını kaydeden Başkan Topbaş, “Neden 50, 100 yıl sonrasını planlayamıyoruz. Bu ciddi anlamda bir eksiklik. Bunun altını çizerek söylemek istiyorum. İstanbul dünyanın en önemli karar alma noktası haline geldi. Devlet başkanları, birçok önemli kurum ve kuruluş İstanbul’da bir araya geliyor, toplantılar yapılıyor ve buradan uluslararası ölçekte kararlar çıkıyor. İstanbul artık Türkiye’nin bir lokomotif kenti ve iktisadi başkentinin ötesinde dünyanın etkilendiği bir şehir haline geldi. Daha ilerisini istiyoruz. Diyoruz ki, bu şehirde yaşayan herkes rahat olsun, ekonomik problemleri çözülsün, şehirde yaşamaktan gurur duysun. Yükselen her yapı, yapılan her iş aynı zamanda istihdam demek. Sayın Başbakanımızın, döneminde başlattığı o yerel yönetim, belediyecilik anlayışını hız kesmeden devam ettiriyoruz.”

Göreve geldiklerinde İstanbul’da cumhuriyet tarihinde yapılmış olan alt geçti ve kavşak toplamının 57 olduğunu, kendilerinin ise bugüne kadar 231 tane kavşak ve alt geçit bitirdiklerini ve şehre 404 kilometre yeni yol kazandırdıklarını anlatan Kadir Topbaş, “Dönemimizde sadece Ümraniye’ye yaptığımız yatırımlar 700 milyon TL’yi buluyor. 6 yılda İstanbul’a ise toplam 28,5 milyar TL yatırım yaptık. Hani birileri diyor ki, bu para nasıl kullanılıyor. Kardeşim şunu da sorun ‘geçmişte bu paralar neredeydi, niye toplanmıyor, niye yollar yapılmıyor’ niye bunu sormuyorsunuz?” dedi.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu ihaleye çıkıyor!..

Şehirler geliştikçe, kentteki günlük hareketliliğin arttığını, İstanbul’da günlük hareketliliğin 6 yılda 11 milyondan 23 milyona ulaştığını dile getiren Kadir Topbaş, Türkiye’deki tüm yatırımların yüzde 26’sını tek başına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti;

“Yani Türkiye’de kurumların yaptığı yatırımların 4’te birini İstanbul Belediyesi, bir o kadar da ilçe belediyeleri yapmakta ve şehrimiz hızla gelişmekte. Daha çok işler yapacağız. Çünkü bu şehir dünyayla yarışıyor. Yarışan bir şehirdeyiz, artık dünya burayı konuşuyor. Böyle bir şehrin temel ihtiyaçları başta olmak üzere, her alanda ne gerekiyorsa yatırım yapıyoruz. Bu şehirde günde 14 bin ton çöp toplanıyor. Bu şehirde bir çöp problemi yaşanmıyor. Günde 2,5 milyon metre küp su kullanılıyor. Milyonlarla ifade ettiğimiz ölçekte ağaç diktik. 18 milyon metre kare yeşil alan yaptık. Havası temizlendi, çevresi düzeldi, atık suları arıtılıyor. Böyle bir süreci, bu şehir artık kazandı. Ümraniye-Üsküdar metrosuyla ilgili çalışmalara devam ediliyor. Maliyeti 2 katrilyona yakın. Bunun ihalesinin yapılması için arkadaşlara talimat verdim. Hemen adımını atmak istiyoruz.”

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can da, yol sayesinde bölgedeki 7 mahallede yaşayan 150 bin vatandaşın Şile Üsküdar otobanına direk bağlanabildiğini belirterek, “Bu proje aynı zamanda bölgenin en yoğun hastanesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesini de doğrudan Şile-Üsküdar otobanına bağlamış oldu” dedi.

Törende konuşmaların ardından Kadir Topbaş, Edibe Sözen ve Hasan Can çocuklarla birlikte kurdele keserek Ümraniye Kazım Karabekir-İnkılap Bölgesini direk Şile-Üsküdar otobanına bağlayan bağlantı yolunun açılışını gerçekleştirdi. Törende, Ümraniye Belediyesi tarafından medya mensupları arasında her yıl geleneksel olarak düzenlenen halı saha futbol turnuvasında dereceye giren takımlara ödülleri de verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.