Varlıbaş AVM’nin Yönetimi, Bilfinger Berger’de

Gayrimenkul yönetim şirketlerinden Almanya merkezli Bilfinger Berger Tesis Yönetimi Grubu/Bilfinger Berger Facility Services bünyesinde faaliyet gösteren EPM Türkiye, Trabzon’da yer alan ve halk açılışı yapılacak olan Varlıbaş AVM Atapark’ın operasyonel ve idari yönetimini 3 yıllığına üstlendi.

İşbirliği kapsamında Bilfinger Berger Tesis Yönetimi Grubu, Varlıbaş AVM Atapark’ın, kurumsal kimliğinin oluşturulması, marka bilinirliğinin artırılması, kiracı-müşteri ilişkilerinin sağlanması, kontratlarının takibi, finans-bütçe yönetimi, kiraların ve ortak giderlerin takibi, faturalandırılması ile yıl içinde gerçekleştirilecek pazarlama, halkla ilişkiler ve reklam çalışmalarını koordine edecek.
        
AVM iç ve dış dekorasyonun güncellenmesi, teknik, temizlik ve güvenlik gibi diğer operasyonel hizmetler de Bilfinger Berger’in yönetiminde olacak.
        
Varyap Üst Yöneticisi (CEO) Erdinç Varlıbaş, şirketle bundan sonra da işbirliği geliştirmek konusunda çalışmalar yürüttüklerini, İstanbul Ataşehir’deki Varyap Meridian’ın gündemlerindeki bir diğer proje olduğunu bildirdi.
        
Varlıbaş, 2008 yılında yapımına başlanan Varlıbaş AVM Atapark’ın, tarihi bir binanın AVM’ye dönüştürülmesini içeren ilk uygulama olduğuna işaret ederek, aylık 600 bin kişinin AVM’yi ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.
        
AVM’nin, Trabzon’un yanı sıra bölge halkının iş, yaşam ve eğlence merkezi olacağını kaydeden Varlıbaş, yatırımla yıl içinde doğrudan 850, dolaylı olarak da 3 bin kişiye istihdam sağlarken, Trabzon ekonomisine de 300 milyon lira değer sağlayacaklarını belirtti.
        
Varlıbaş, 55 bin metrekarelik toplam inşaat alanı ve 25 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip AVM’nin 150 milyon liralık yatırımla yapıldığını, şu anda yüzde 90 oranında doluluk oranına ulaştığını kaydederek, resmi açılışı bu ay içinde yapılacağını dile getirdi.

Anadolu yakasını “farklılaştıracak” AVM
Erdinç Varlıbaş, soruları yanıtlarken, konut işletmesinde Türkiye’de profesyonel anlayış bulunmadığını, kendilerinin yüksek işletme beklentilerini karşılamak istediğini belirtti.
        
Trabzon’a birçok ülkeden ziyaretçi geldiğini ve Varlıbaş AVM Atapark tarzı tesisler açıldıkça bu sayının artacağını öngördüklerini ifade eden Varlıbaş, şu anki durum gözönünde bulundurulduğunda AVM’yi ziyaret beklenen aylık 600 bin kişinin 50 bininin yabancı turist olabileceğini kaydetti.
        
Varlıbaş, seçici olmak kaydıyla AVM yatırımlarına devam edeceklerine işaret ederek, İstanbul Anadolu yakasında sektörde çok farklılaşacak, 500 milyon liralık yatırım öngörülen, 120 bin metrekarelik bir AVM projeleri olacağını, 2011’in ikinci yarısında başlamayı hedefledikleri projenin mimari çalışmalarını yürüttüklerini bildirdi.
        
Meridian projesinde satışların beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini, tüm projenin yüzde 65’inin satıldığını belirten Varlıbaş, projenin kule kısmının önümüzdeki günlerde satışa sunulacağını, öntalep döneminde satışa sunulacak kısmın hemen hepsine talep geldiğini anlattı.

“Yeni işbirlikleri kurmayı umuyoruz”
Bilfinger Berger-EPM Alışveriş Merkezleri Yönetimi Başkanı Volker Sonnenschein ise 150 yıllık geçmişe sahip şirketin, yeni binaların yanı sıra, tesis, varlık, özel mülkiyet yönetimi alanlarında ve 40 farklı ülkede faaliyet gösterdiğini anlattı.
        
Sonnenschein, Varyap ile yapılan işbirliğinin Varlıbaş AVM Atapark ile sınırlı kalmamasını, yönetim alanında yeni işbirlikleri kurmayı umduklarını ifade ederken, Varlıbaş AVM Atapark’ı kentin”kalbi”nde yer alması ve bölgesel ve küresel marka karmalarına yer vermesi dolayısıyla “ilginç” bulduğunu söyledi.

“Sektörün5 yıl içinde 10 milyar Avro büyüklüğe ulaşmasını bekliyoruz.”
Bilfinger Berger grup şirketlerinden HSG Zander ve EPM Türkiye Genel Müdürü Leyla Özuluçak da, Almanya’da 85 milyar avro, İngiltere’de 70 milyar avro pazar büyüklüğüne sahip tesis yönetimi sektörünün, Türkiye’de büyüme potansiyeli taşıdığını vurguladı.
        
Özuluçak, tesis yönetimi sektörünün Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar avro büyüklüğe ulaşmasını, sektörün büyüme hızının yüzde 10 olmasını öngördüklerini dile getirerek, sektörün “ciddi” istihdam yaratma potansiyeli bulunduğuna değindi.
        
Türkiye’de yönettikleri 12 proje bulunduğunu kaydeden Özuluçak, 2006 yılı sonu itibariyle faaliyetlerini hızlandırdıklarını, teknolojik binalar oluştuğu sürece, beklentilerin de artacağını söyledi.

EmlakHaberleri.com’dan alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.