Zeytinburnu İmar Durumu Sorgulama

Zeytinburnu Belediyesi E-İmar için buraya tıklayınız.

Belediye, kentin gelişimine uygun olarak eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa ve restore etmektedir; konut alanları sanayi ve ticaret alanları, teknoloji parkları ve sosyal donatılar oluşturmak, deprem riskine karşı tedbirler almak ve ya kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulanabilir.

Türkiye’de ilk deprem dönüşüm alanı projesi, Deprem Master Planı çerçevesinde Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde hayata geçirilecek. Ancak Zeytinburnu İlçesinde yapılması düşünülen gerçek anlamda “Kentsel Yenileme” olacak.

İstanbul’da deprem dönüşümüyle ilgili olarak bir model çıkarmak istenildi ve bu amaçla Zeytinburnu ilçesini model olarak alındı. Zeytinburnu’ da ki proje çerçevesinde, 1280 konut ve iş yerini 2 yıl içerisinde yapılacak. Vatandaşlar yeni konutları bitene kadar mevcut dairelerinde kalacaklar.

Yeni binaların bitmesinin ardından eski binaların yıkılacak. Sümer Mahallesi’nde yürütülecek “Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi”, 171 bin metrekarelik konut alanı ve 46 bin 500 metrekarelik dükkan alanını kapsıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında, Sümer Mahallesi’nde mahalle dokusu korunarak, 1 artı 1, 2 artı 1, 3 artı 1 ve 4 artı 1 olmak üzere toplam 1280 konut ve iş yeri yapılacak. Projenin içinde iç bahçeler, spor tesisleri, çocuk oyun alanları ve kapalı otopark da bulunacak. Her daireye kapalı bir otopark verilecek. Kentsel dönüşümün ilk etabında 642 adet daire, 22 adet iş yeri tamamlanacak, Projenin gerçekleştirilmesi için “Kat karşılığı anlaşma modeli” benimsendi.

Anlaşma modelindeki oran yüzde 75 olarak belirlendi. Yani 100 metrekare dairesi olan vatandaşa 75 metrekare daire bedelsiz verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.