Derince Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

Eklenme Tarihi: 1.5.2012 21:40:02 // Gösterim: 43655Kırık Link Bildir

Derince Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Fen İşleri Müdürlüğü Yol Şubesi ekiplerinin, Dumupınar mahallesi Deniz sokak çevresinde 300 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde imar yolu açarak, yola 600 metreküp stabilize malzeme serdikleri belirtildi.
İlçede imar yollarının yüzde 90ının açıldığının ifade edildiği açıklamada, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni yolun soğuk asfaltla kaplanacağı kaydedildi.
Kocaeli nin Derince ilçesinde imar yollarının yüzde 90ının açıldığı bildirildi.
Büyükşehir ve alt belediyelerin katıldığı İmar revizyon toplantısında bir kez daha imarsız yapılaşmaya izin verilmeyeceği vurgusu yapıldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İmar Yönetmeliği revizyon çalışmalarında alt belediyelerin görüşlerinin aldığı toplantı düzenlendi. Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlunun il dışında olması nedeniyle Başkan Vekili olarak Meclis İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak katıldı.

ÇALIŞMALAR HIZ KESMEYECEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak vatandaşa hizmet noktasında her alanda çalışmaları devam ettiğini vurguladı. Çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini aktaran Başkan Vekili Özak, alt yapı, sanayi yatırımı ve imarla ilgili hedeflere daha süratli ve istenilen kalitede ulaşılması için tüm imar planlarının gözden geçirildiğini ve revizyona ihtiyaç duyulan plan ve projelerin revizyonlarının yapıldığını aktardı.

İMARSIZ YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK
İmar alanında nitelikli çalışmalara imza atıldığını vurgulayan Başkan Vekili Özak, “Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlunun Kocaeli imarsız yapılaşmasına hiçbir şekilde izin verilmeyeceği sözlerine dikkate alarak “Modern kentlerin oluşumunu imar ve alt yapı hizmetleri belirler. Bu iki önemli hususa yeteri kadar değer veren belediyeler geleceğin inşasını gerçekleştirmiş olurlar” dedi.

DERİNCE BELEDİYESİ  TARİHİ
Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir.
Tarihi çok yakındır. 1890 yılında liman kurulması için İzmit Körfezi nde en derin kıyısı bulunan bir yer aranır, yetkililer en derin yer olarak bugünkü limanın bulunduğu yeri tespit ederler. Burası derinliğinden dolayı “Derince Liman” diye anılmaya başlar bu nedenle, Derince adını limandan almıştır. Almanlar tarafından hemen inşaatına başlanan liman için çok sayıda insan liman inşaatı yapımında çalışmak için bölgeye gelir.
1904 yılında faaliyete geçen limanda, çalışanlar birer, ikişer evlerini kurmaya başlarlar. 1887 yılından itibaren Balkanlardan, Kafkaslardan ve Kırımdan göçler alan, Derince artık genişlemeye ve gelişmeye başlamıştır.
Bu gelişmelerden sonra Atatürk 1936 yılında Romanyadan Türkiyeye göç eden soydaşlarımıza Derince de otuz hanelik arazi verir. Göçmenlerin evlerini kurmaları üzerine Çınarlı köyü muhtarlığına bağlı olan Derince 1952 yılında bağımsız muhtarlık olur. Derince nin ilk muhtarı Ahmet USTA dır.
Ve Derince artık İzmitin bir mahallesidir. Körfez kıyısında sanayi nin kurulmasıyla gelişen ve nüfusu hızla artan Derince 27 Mayıs 1960 da dört mahalleye ayrılır. Birçok devlet adamının yanı sıra M. Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Turan Güneş, Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi önemli şahsiyetlerde Derince yi ziyaret edenler arasındadır.
Derincenin tanınmasına tarihi Çenesuyu da katkıtada bulunmuştur.
Çenesuyu 1860  lı yıllarda lezzetiyle şairlerin mısralarına konu olmuş,adı İzmit  le özleşmiş tarihi ve şifalı bir su…
1863 yılında sultan Abdülaziz tarafından İzmit te yaptırılan Kasrı Hümayunun en önemli bölümlerinden biriside saat kulesi yanındaki taç kapısıdır.Bu kapının üzerinde bulunan kitabede İzmitli şair Savfet tarafından yazılmış 22 dizelik kaside bulunmaktadır. Çenesuyu bu kasidede lezzetiyle kendisine yer bulmuştur…
Acebi sözlerim olup Çenesuyu gibi ihla (Toy sözlerim Çenesuyu gibi tatlı oldu) Ricam oldur o hakan-ı serir-i mülk ihsana (Dileğim odur,o ülke tahtını bağışlayan hakana) O yıllarda at sırtında şehre getirilerek dağıtımı yapılan Çenesuyu,bugün Derince Belediyesinin modern tesislerinde tam otomatik makinelerde hijyenik şartlarda el değmeden üretilerek bölge insanımızın hizmetine sunulmuştur. Hizmetimizle tarihe ve insanımıza olan sorumluluğumuzu yerine getirdiğimize inanıyoruz.